Att tävla med CRS

Bakgrund

Vår klubb heter ju egentligen Club Running Sweden.  Då vi ville registrera klubben för att möjliggöra för medlemmarna att delta i av Friidrottsförbundet sanktionerade tävlingar visade det sig att namnet inte fick innehålla ordet ”Sweden”. Därför finns det nu formellt två föreningar: Club Running Sweden och Team Club Running Stockholm. (Varför någon tog med ”Team” i namnet har jag ingen aning om)

Vi använder naturligtvis namnet Club Running Sweden vid de allra flesta lopp men de lopp där klubben måste vara registrerad hos Friidrottsförbundet ska vi alltså använda Team Club Running Stockholm eller Team CRS. Ofta bestämmer man inte själv utan arrangören har en lista på alla registrerade friidrottsklubbar så då får man välja ur en lista. (Och i såna listor har jag sett både Team CRS och Team Club Running Stockholm). Om man inte behöver välja från en lista så föreslår jag att vi använder ”Team CRS”!

 

VilkenKlubb